Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Gospodarka Słowian zachodnich według relacji Ibrahima ibn Jakuba

Zamieszkują oni krainy najbogatsze w obszary zdatne do zamieszkania [albo: najbogatsze w plony] i najzasobniejsze w środki żywności. Oddają się ze szczególną gorliwością rolnictwu i poszukiwaniu środków do życia, w czym przewyższają wszystkie ludy Północy. Handel ich dociera lądem i morzem do Rusów i do Konstantynopola (...)

We wszystkich krajach Północy głód nie powstaje wskutek braku opadów i długotrwałej suszy, lecz jedynie z powodu częstych deszczów i dłu­gotrwałego nagromadzenia wody gruntowej. Susza nie jest u nich zgubą, toteż nikt, kogo ona dotknie, nie boi się jej, a to z powodu wilgotności ich krain i ich wielkiego zimna. Sieją w dwóch porach roku: późnym latem i na wiosnę; i zbierają diwa zbiory. Najwięcej sieją prosa. Zimno jest dla nich zdrowe, i nawet gdy jest bardzo wielkie, a gorąco zgubne. (...)

Unikają oni spożywania kurcząt, ponieważ te, jak mniemają, zwalają ich z nóg i potęgują w nich wysypkę „czerwień”; jedzą natomiast mięso krowie i gęsie, bo im to służy.

Ubierają się w szaty przestronne, tylko mankiety ich rękawów są obci­słe (...)

Większość drzew ich sadów, to jabłonie, grusze i brzoskwinie. W nich żyje dziwmy ptak o ciemnozielonym odcieniu, który powtarza wszystko, co po­słyszy z głosów ludzi i zwierząt (...) Nazywa się po słowiańsku: sb [szpak]. I żyje w nich kura dzika, która się zowie też po słowiańsku: tetra [cietrzew], o smacznym mięsie, której głosy słychać z wierzchołków drzew na parasamgę [arabska miara odległości – ok. 5762 m] i wię­cej. Istnieją dwa gatunki ich: czerwony i pstry, piękniejszy od pawi (...)

Ich wina i upajające napoje – to miód.

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 5: Słowiańszczyzna pogańska i wczesnofeudalne państwa słowiańskie, opracowała Waleria Dziurla, Warszawa 1989, str. 8-9

 

A. Rozstrzygnij, czy w świetle przekazu Ibrahima ibn Jakuba społeczności Słowiańszczyzny zachodniej prowadziły gospodarkę zbieracko-łowiecką. Odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść źródła.

B. Opisz warunki rozwoju rolnictwa i przedstaw organizację uprawy ziemi.

C. Scharakteryzuj kulinarne upodobania Słowian.