Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Nacjonalizm jako składnik ru­chu narodowosocjalistycznego

 

Po zniesieniu różnicy klas powstanie kiedyś naród złożo­ny z obywateli zjednoczonych i spojonych wspólną miłością i wspólną dumą, niewzruszony i nigdy nie zwyciężony. Obawa przed szowinizmem jest złym natchnieniem naszej epoki, jest oznaką jej bezsiły. Brak jej wszelkiej energii dla przekrocze­nia normy, owszem, energia jest dla niej zawadą. Przeznacze­nie nie wezwie jej do spełnienia wielkich zadań. Największe bo­wiem przewroty, jakie się dokonały na naszej ziemi, byłyby nie do pojęcia, gdyby zamiast fanatycznych, a nawet historycznych pasji kierowały ludźmi cnoty mieszczan, którzy cenią spokój i porządek. Jest rzeczą pewną, że świat nasz zdąża do rewolucji radykalnej. W tym tylko kwestia, czy ona się dokona ku zbawie­niu ludzkości aryjskiej, czy na korzyść Wiecznego Żyda. Pań­stwo rasistowskie winno przez odpowiednie wychowanie młodzie­ży czuwać nad zachowaniem rasy, która ma być dojrzała do zwycięskiego wyjścia z tej decydującej rozprawy. Zwycięstwo będzie udziałem tego narodu, który pierwszy wkroczy na te. dro­gę. (…)

Jeżeli ruch narodowosocjalistyczny chce istotnie wypełnić wobec historii wielką misję z korzyścią dla naszego narodu, winien, nie oglądając się na „tradycje” i „przesądy”, znaleźć w so­bie odwagę zjednoczenia naszego potężnego narodu i rzucenia go na drogę, która go wyprowadzi z obecnych ciasnych siedzib i powiedzie ku nowym zdobyczom terytorialnym […]. Ruch naro­dowosocjalistyczny musi ze wszystkich sił starać się usunąć nieproporcjonalność między liczbą naszej ludności a powierzch­nią naszego terytorium, będącego zarówno źródłem naszego utrzy­mania, jak punktem oparcia naszej potęgi politycznej; usunąć dysharmonię między naszą przeszłością historyczną a naszą obecną bezsiłą, z której nie ma wyjścia. Ruch ten musi sobie uświado­mić, że będąc strażnikiem najwyższego gatunku ludzkości na zie­mi ma zarazem najwyższe obowiązki, a może je tym lepiej wy­pełnić, im bardziej będzie się starać o wyrobienie świadomości rasowej w narodzie niemieckim.

Adolf Hitler, Mein Kampf

Za: Adam Czarnota, Janusz Justyński, Wybór tekstów źródłowych z historii doktryn politycznoprawnych, tom 2, Toruń 1988, str. 272-273

 

A. Na podstawie tekstu źródłowego uzasadnij pogląd, że faszyzm był ideologią rasistowską.

B. Jaką rolę w ideologii faszystowskiej pełniły przekonania rasistowskie?

C. Wyjaśnij, dlaczego Hitler tak zaciekle zwalczał „tradycje” i mieszczańskie „przesądy”.

D. Przedstaw zadania i cele, które Hitler w cytowanym fragmencie swojej książki wyznaczył rasie aryjskiej.