Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Poglądy dantonistów

(…) My walczymy w obronie tych wartości, które daje wolność tym w posiadanie, którzy wolności pragną. Tymi wartościami są: Deklaracja Praw, szczytne ideały republikańskie, braterstwo, święta rów­ność i nienaruszalność zasad republikańskich.

(…) O drodzy rodacy! (…) wolność, ta wolność, która zeszła z nieba, to nie żadna nimfa z opery, to nie czerwona czapka ani brudna koszula lub szmata. Wolność – to szczęście, to rozum, to równość, to sprawiedliwość, to Deklaracja Praw, to wasza wspaniała Konstytucja. Chcecie, bym przy­znał się do niej, abym ją uznał, abym padł do jej stóp i przelał wszystką krew moją dla niej? – Otwórzcie więzienia tym dwustu tysiącom oby­wateli, których nazywacie podejrzanymi, albowiem Deklaracja Praw nie wymienia powodów podejrzeń, a mówi tylko o powodach aresztowania.

(…) O, drogi Robespierre! Do Ciebie kieruję te słowa (…) O, mój stary przyjacielu z ławy szkolnej. Ty, którego wspaniałe przemówienia czytać będą przyszłe pokolenia, przypomnij sobie z lekcji historii i filozofii, że miłość jest silniejsza i trwalsza od strachu (...) Dlaczegóż miłosierdzie miałoby być zbrodnią w Republice? Czyż utrzymujemy, że mamy wolność większą od Ateńczyków, narodu najbardziej demokratycznego jaki kiedykolwiek istniał i który wzniósł ołtarz miłosierdzia, przed którym filozof Demonax w setki lat później, kazał tyranom bić czołem? Wydaje mi się, że dostatecznie jasno wykazałem, że zdrowa polityka winna opierać się na mi­łosierdziu (…)

Artykuł zamieszczony w Le Vieux Cordelier z 20 XII 1793 r.

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 25: Rewolucja francuska 1784-1794, opracował Otton Beiersdorf, Warszawa 1960, str. 59-60

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, kim byli dantoniści.

B. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej przedstaw stosunek dantonistów do Dekretu o podejrzanych z 17 września 1793 r.