Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Reformy gospodarcze Piotra I w świetle przekazu Johanna Fokkerodta

47. W ogóle w odniesieniu do swoich instytucji handlowych miał on na uwadze następujące zadania: 1) aby zmniejszyć ilość cudzoziemskich towarów przywożonych do Rosji, a za to zwiększyć wywóz krajowych; (…) 3) wydrzeć handel morski z rąk cudzoziemców, przez których był całkowicie opanowany, i zachęcać swoich kupców do przewożenia towarów do krajów obcych na własnych statkach.

48. Dla osiągnięcia pierwszego celu wybrał drogę najprostszą – rozwój górnictwa i budowę w państwie fabryk, istniejących już w krajach obcych. (...).

Równolegle z tym, Piotr I jeszcze za życia doprowadził fabryki różnego rodzaju do takiego stanu, że w obfitości produkowały takie towary, jak np. igły, broń, różne tkaniny lniane, a w szczególności płótna, niezbędne nie tylko dla zaopatrzenia własnej floty, ale i innych narodów.

Wreszcie, w czasie jego panowania rozpoczęła się eksploatacja kopalń rudy na Syberii, (…) i zamiast sprowadzać żelazo i miedź ze Szwecji, jak za dawnych lat, obecnie Rosja może te i inne towary, zwłaszcza żelazo, wysyłać do krajów obcych.

Johann Fokkerodt, Opis poselstwa do Rosji w początkach XVIII w.

Za: Wiek XVI-XVIII w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, opracowali M. Sobańska-Bondaruk, S. B. Lenard, Warszawa 1999, str. 380-381

A. Nazwij kierunek myśli ekonomicznej, którego zasady wdrażał w Rosji Piotr I.

B. Wskaż występujące w tekście jego kluczowe cechy.

C. Przedstaw konkretne sposoby wdrażania nowych koncepcji ekonomicznych w życie.