Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Organizacja pracy we włości angielskiej

Ryszard Coc (...) ma dwa razy do roku orać ziemię pańską, a w dniu pracy będzie wyżywiony przez pana, a orka ta warta jest 4 denary. Między Bożym Narodzeniem a Matką Boską Gromniczną ma obronować ziemię pańską, co warte jest 4 denary i 1 obola [1/2 denara]. Będzie przez 3 dni młócił zboże pańskie, co warte jest 1 denara i 1 obola. Da denara na zżęcie łąki pańskiej i będzie tam przez cały czas sianokosów, co warte jest 6 denarów. I przez 1 dzień będzie sadził bób, co warte jest obola. Będzie mył i strzygł owce pańskie przez dwa dni, co warte jest 4 denary. Trzy razy w roku da transport sprzężajny, co warte jest 3 denary. Będzie pracował przy żniwach co tydzień na jesieni, co warte jest 3 solidy 2 denary i l obola. I da dwie pańszczyzny z człowiekiem, a jeść będzie on z panem, a warte to 3 denary. Będzie jechał na jesieni z pańskim zbożem, co warte jest 2 solidy 8 denarów. Dostanie snop w dniu, w którym będzie pracował przy orce. Suma tych posług: 8 solidów 1 denar 1 obol.

Inwentarz włości należącej do klasztoru św. Piotra w Gloucester z 1265 r.

Za: Wiek V-XV w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii i studentów, opracowali Melania Sobańska-Bondaruk, Stanisław Bogusław Lenard, Warszawa 1997, str. 228

 

A. Rozstrzygnij, czy cytowane źródło świadczy o panującej na wsi angielskiej gospodarce naturalnej. Odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść cytowanego źródła.

B. Wymień wzmiankowane w tekście źródłowym prace polowe.

C. Wyjaśnij, co to jest transport sprzężajny.

D. Wskaż wzmiankowane w źródle funkcje pieniądza:

a. miernik wartości

b. środek cyrkulacji

c. środek tezauryzacji

d. środek płatniczy

 Przyporządkuj po jednym przykładzie zaczerpniętym ze źródła dla każdego z nich.