Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Układ pomiędzy Lubeką a Hamburgiem z roku 1241.

Wójt, rada i pospólstwo miasta Lubeki (…) Niechaj (…) wie obecne pokolenie, a przy­pomni sobie i potomność, żeśmy z kochanymi przyjaciółmi naszymi mieszczanami z Hamburga tego rodzaju układ zawarli. Że, gdyby przypadkiem zbóje, albo inni źli lu­dzie, podnieśli się przeciw naszym albo ich mieszczanom od owego miejsca, gdzie rze­ka nazywana Trawena wpada do morza aż do Hamburga, a stąd przez całą Łabę aż do morza, i naszych mieszczan wrogo napadli, wszystkie koszta i wydatki związane z ni­szczeniem i tępieniem tych zbójów zarówno my razem z nimi, jak i oni razem z nami powinniśmy równie ponosić.

Następnie, jeżeliby ktoś znajdujący się poza miastem haniebnie jakiegoś mieszcza­nina z Hamburga lub z Lubeki, przeciwko któremu wytoczono oskarżenie, zabił, zranił, obił kijem, lub w jakikolwiek sposób, co by nie miało miejsca, źle się z nim obszedł, to wszystkie koszta związane z zadośćuczynieniem i pomstą, tak my razem z nimi, jak oni razem z nami po równi będziemy ponosić; z tym nadto warunkiem, że cokolwiek by się wydarzyło ich mieszczanom koło ich miasta i naszym mieszczanom koło naszego mia­sta, to oni łącznie ze swymi współobywatelami i my z naszymi, wspólnym wydatkiem to pomścimy.

Dalej, jeżeli jacyś ich mieszczanie w pobliżu naszego miasta Lubeki, albo nasi mieszczanie w pobliżu miasta Hamburga doznaliby krzywd, to my powodowi ich lub powodom dopomożemy do uzyskania pomsty, a oni naszemu powodowi lub powodom wydatkiem wspólnym po równi dopomogą.

Za: Anna Paner, Jan Iluk, Na tabliczce, papirusie i pergaminie. Źródła historyczne dla uczniów szkół średnich. Starożytność, średniowiecze, Koszalin 1997, str. 232

 

A. Przedstaw zakres wzajemnej pomocy, wynikającej z układu zawartego w 1241 r. przez Lubekę i Hamburg.

B. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij przyczyny i cele zawierania podobnych umów przez średniowieczne miasta.

C. Nazwij i przedstaw działania związków tworzonych przez średniowieczne miasta.