Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Jak to Bolesław przechodził swoje ziemie, nie   krzywdząc ubogich

Za jego (…) czasów nie tylko komesowie, lecz nawet ogół rycerstwa nosił łańcuchy złote niezmiernej wagi; tak opływali [wszyscy] w nadmiar pieniędzy. Niewiasty zaś dworskie tak chodziły obciążone złotymi koronami, koliami, łańcuchami na szyję, naramiennikami, złotymi frędzlami i klejnotami, że gdyby ich drudzy nie podtrzymywali, nie mogłyby udźwigać tego ciężaru kruszców. A takiej jeszcze wziętości udzielił Bóg Bolesławowi i tak wszyscy byli jego widoku spragnieni, że jeśli przypadkiem oddalił kogoś sprzed swego oblicza na krótki czas za niewielkie jakieś przestępstwo, to choć tenże zażywał wolności i swych dóbr, jednak jak długo nie był przywrócony do łaski i możności oglądania go, uważał się nie za żyjącego, lecz zmarłego, nie za wolnego, lecz zamkniętego w więzieniu.

Wieśniaków swych również nie napędzał, jak surowy pan, do robocizny, lecz jak łagodny ojciec pozwalał im żyć w spokoju. Wszędzie bowiem miał swoje miejsca postoju i służby dla siebie ściśle określone i nie lubił [przebywać] jak Numida [znane w starożytności koczownicze plemię afrykańskie] w namiotach lub na polach, lecz najczęściej przemieszkiwał w miastach i w grodach. A ilekroć przenosił miejsce pobytu z jednego miasta do drugiego, to rozpuściwszy na pograniczu jednych włodarzy i rządców, zastępował ich innymi. I żaden wędrowiec ani pracownik nie ukrywał podczas jego prze marszu wołów ani owiec, lecz przejeżdżającego witał radośnie biedny i bogaty i cały kraj spieszył go oglądać.

Za: Cudzoziemcy o Polsce. Relacje i opinie, wybrał i oprac. Jan Gintel, t. 1, Wiek X-XVII, Kraków 1971, str. 42

 

A. Przedstaw wymienione w źródle wyznaczniki zamożności poddanych Bolesława Chrobrego.

B. O jakich powinnościach prawa monarszego mowa w drugim akapicie cytowanego źródła.

C. Rozstrzygnij, czy cytowany fragment źródła prezentuje wyidealizowany, czy realistyczny obraz panowania Bolesława Chrobrego. Odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść źródła.