Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Objęcie władzy przez Bolesława Chrobrego po śmierci Mieszka I

Ks. IV, rozdz. 58: 25 maja roku Pańskiego 992, w dziesiątym roku panowania Ot­tona III, wspomniany wyżej książę Mieszko, sędziwy już wiekiem i gorączką zmożony, przeniósł się z tego miejsca wygnania do wiekuistej ojczyzny, pozostawiając swoje państwo do podziału między kilku książąt. Z lisią chytrością złączył je potem w jedną całość syn jego Bolesław, wypędziwszy macochę i braci oraz oślepiwszy swoich za­ufanych Odylena i Przybywoja. Onże Bolesław, aby tylko samemu panować, podeptał wszelkie prawo i sprawiedliwość. Poślubił córkę margrabiego Rykdaga, którą następ­nie odprawił. Z kolei pojął za żonę Węgierkę, z którą miał syna Bezpryma, lecz i tę również przepędził. Trzecią była Emnilda, córka czcigodnego księcia Dobromira, któ­ra – Chrystusowi wierna – niestateczny umysł swego męża ku dobremu zawsze kiero­wała i nie ustawała w zabiegach, by przez wielką szczodrobliwość w jałmużnach i umartwieniach odpokutować za grzechy ich obojga. Urodziła ona dwóch synów: jed­nego Mieszka i drugiego, którego ojciec nazwał imieniem swojego ukochanego władcy, ponadto trzy córki, z których jedna jest ksienią, druga żoną grafa Hermana, trzecia zaś małżonką syna księcia Włodzimierza, jak o tym niżej opowiem.

Thietmara, Kronika

Za: Gerard Labuda, Słowiańszczyzna starożytna i wczesnośredniowieczna. Materiały źródłowe do nauki historii dla uczniów, studentów i nauczycieli, Poznań, 2003, str. 158

 

A. Jak autor źródła ocenia postępowanie Bolesława Chrobrego?

B. Wymień żony Bolesława Chrobrego i dzieci, które one urodziły.

C. Na podstawie tekstu źródłowego i wiedzy pozaźródłowej przedstaw małżeństwa córek Bolesława Chrobrego jako narzędzia polityki zagranicznej.