Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Rządy Sieciecha za panowania Władysława Hermana w świetle Kroniki Galla Anonima

Ks. II, rozdz. 4: W tym czasie był komesem pałacowym Sieciech, mąż wprawdzie rozumny, szlachetnego rodu i piękny, lecz zaślepiony chciwością; wiele też popełniał on rzeczy okrutnych i nie do zniesienia. Jednych mianowicie z błahego powodu zaprzedawał w niewolę, innych z kraju wypędzał, ludzi niskiego stanu wynosił ponad szlachetnie uro­dzonych. Stąd poszło, że wielu z własnej woli, bez przymusu, uciekało z kraju, gdyż obawiali się, że doznają bez własnej winy tegoż samego losu. Lecz gdy przedtem ci zbiegowie błąkali się w różnych stronach, teraz za radą księcia Brzetysława gromadzą się w Czechach.

Ks. II, rozdz. 16: Tymczasem bowiem Sieciech wiele – jak mówią – obu chłopcom gotował zasadzek i odwracał rozlicznymi machinacjami umysł ojcowski od miłości synów. Także w grodach, wyznaczonych w udziale dla chłopców, ustanawiał albo ze swego albo z niższego rodu komesów i zarządców, którym młodzi książęta mieli rozkazywać, i na­kłaniał owych z przewrotną chytrością, by odmawiali chłopcom posłu­szeństwa. Jeżeli w stosunku do obydwóch braci niebezpiecznym był spiskowcem, to jednak bardziej obawiał się Bolesława, legalnego syna, o energicznym duchu, który na jego nieszczęście miał po ojcu panować. Bracia zaś sami przysięgą się z sobą połączyli i umówili między sobą [pewien] znak, że na wypadek, gdyby Sieciech gotował któremu z nich zasadzkę, to jeden drugiemu pospieszy na pomoc ze wszystkimi swymi siłami bez najmniejszej zwłoki.

Za: Wybór źródeł do historii Polski średniowiecznej (do połowy XV wieku), tom I: Społeczeństwo i państwo polskie do połowy XIII wieku, opracowali Gerard Labuda i Benon Miśkiewicz, Poznań 1966, str. 99-100

A. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, jaką rolę w państwie piastowskim posiadała Sieciech.

B. Oceń postępowanie Sieciecha.

C. Rozstrzygnij, czy w świetle opisanych wydarzeń pod rządami Władysława Hermana pogłębiał się proces centralizacji państwa. Odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść źródła.

D. Przedstaw środki zaradcze, które zastosowali synowie Władysława Hermana w celu obrony przed zagrożeniami ze strony Sieciecha.