Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Fragment odezwy Komitetu Wyborczego Stronnictwa Ludowego w Galicji z 28 lipca 1895 r.

(...) Mając na oku konieczność zaprowadzenia powszechnego głosowania i utorowania drogi dla tej doniosłej reformy — dążyć z całym naciskiem do zmiany sejmowej ordynacji wyborczej w duchu równości obywatelskiej, mianowicie w kierunku rozszerzenia prawa wyborczego i zaprowadzenia głosowania bezpośredniego przez ska­sowanie prawyborów w kurii wiejskiej i zaprowadzenia tajnego gło­sowania we wszystkich kuriach — jako też w kierunku sprawiedliwego rozkładu mandatów poselskich na poszczególne kurie.

4. Dążyć do równomiernego rozkładu ciężarów publicznych, a w szczególności do ulg dla rolnictwa, przemysłu i rzemiosł. (...)

7. Popierać oświatę — przez mnożenie liczby szkół ludowych (średnich kosztem państwa), polepszenie bytu nauczycieli ludowych, a ułatwienie młodzieży dostępu i uczęszczania do szkół średnich przez zmianę utrudniających w tym względzie przepisów organizacyjnych szkolnictwa ludowego, obniżenie czesnego i zniesienie przymuso­wego umundurowania. Zarazem popierać oświatę fachową przez od­powiednią organizację szkół przemysłowych i rolniczych. Czynić wszystko w ogóle, co oświatę publiczną ułatwia, a nie utrudnia. (...)

Teksty źródłowe do nauki historii w Polsce. Kierunki polityczne w społeczeństwie polskim w końcu XIX wieku, oprac. Irena Pietrzak-Pawłowska, Warszawa 1961, nr 44, s. 28

 

1. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej napisz, interesy jakiej grupy społecznej reprezentuje ruch ludowy.

2. Na podstawie wiedzy źródłowej wyjaśnij, na czym polegał obowiązujący w Galicji w momencie wydania odezwy kurialny system wyborczy, i dlaczego wymagał reformy.

3. Wyjaśnij, dlaczego autorzy odezwy tak dużo uwagi poświęcali oświacie.