Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Stanowisko PPS zaboru pruskiego w kwestii narodowościowej (1897)

Rezolucja

Zważywszy:

1) że klasa robotnicza jest bezpośrednio zainteresowana w pomyślnym rozwoju kulturalnym kraju i najwięcej odczuwa ucisk narodowościowy rządu zaborczego;

2) że polskie stronnictwa burżuazyjne nie mogą stanowić skutecznej opozycji przeciwko prądom germanizacyjnym, gdyż zajmują stanowisko klasowe i nie rozumieją żywotnych interesów polskiego ludu pracują­cego;

3) że ucisk narodowości utrudnia walkę ekonomiczną i polityczną pro­letariatu

– zjazd uznaje, że PPS musi walczyć z dążeniami germanizacyjnymi rządu pruskiego i żywiołów konserwatywnych. PPS zaboru pruskiego prowadzi i nadal energiczną walkę w obronie zagrożonych praw ludu polskiego za pomocą robotniczej organizacji klasowej.

Zjazd śle towarzyszom spod zaboru austriackiego i rosyjskiego bra­terskie pozdrowienie i załącza wyrazy podziwu dla bohaterskiej walki, jaką staczają nasi towarzysze z uciskiem i despotyzmem carskim.

PPS zaboru pruskiego żąda dla ludu polskiego w zaborze pruskim zu­pełnego samorządu (autonomii) z obowiązkowym językiem polskim, a solidaryzując się z uchwałami zjazdów dotychczasowych oświadcza, że świadoma polska klasa robotnicza zawsze dążyć będzie do wolnej, zjed­noczonej i niepodległej ojczyzny.

za: Dokumenty programowe polskiego ruchu robotniczego 1878-1984, wybór i opracowanie J. Jakubowski, A. Kochański, W. Kowalski, Warszawa 1986, str. 47

A. Rozstrzygnij, czy stanowisko PPS zaboru pruskiego w kwestii narodowościowej jest bardziej zgodne ze stanowiskiem SDKP, czy PPS-Francji Rewolucyjnej w tej sprawie. Odpowiedź uzasadnij.

B. Wyjaśnij przyczyny, które złożyły się na przyjęcie przez PPS zaboru pruskiego przyjętego stanowiska w kwestii narodowościowej.