Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Warunki przystąpienia do Międzynarodówki Komunistycznej uchwalone na II kongresie międzynarodówki

(…)

II Kongres Międzynarodówki Komunistycznej stawia następu­jące warunki przynależności do Międzynarodówki Komunistycznej:

1. Cała propaganda i agitacja muszą mieć charakter istot­nie komunistyczny i odpowiadać programowi i decyzjom Międzyna­rodówki Komunistycznej. (…)

3. We wszystkich prawie krajach Europy i Ameryki walka kla­sowa wstępuje w fazę wojny domowej. W takich warunkach komuniś­ci nie mogą mieć żadnego zaufania do legalności burżuazyjnej. Są oni zobowiązani stworzyć wszędzie równoległy nie­legalny aparat organizacyjny, który w momencie decydującym po­może partii spełnić swe obowiązki wobec rewolucji. (…)

7. Partie, pragnące należeć do Komunistycznej Międzynaro­dówki, obowiązane są uznać całkowite zerwanie z reformizmem i z polityką „centrum” i zerwanie to propagować w najszerszych szeregach członków partii. Bez tego niemożliwa jest konsekwen­tna polityka komunistyczna. (…)

12. Partie, należące do Międzynarodówki Komunistycznej, winny być zbudowane na zasadzie demokratycznego socjalizmu. W obecnej epoce zaostrzonej wojny domo­wej partia komunistyczna tylko wtedy będzie w stanie spełnić

swój obowiązek, jeżeli zorganizowana będzie w sposób możliwie centralistyczny, jeżeli panować w niej będzie żelazna dyscypli­na, granicząca z dyscypliną wojskową i jeżeli jej centrum par­tyjne, opierając się na zaufaniu członków partyjnych, mieć bę­dzie cały zasób władzy autorytetu i jak najdalej idących praw.

(…)

15. Partie, które dotychczas zachowały swoje dawne progra­my socjaldemokratyczne, obowiązane są w najbliższym terminie zrewidować te programy, odpowiednio do danych warunków swego kraju wypracować nowy program komunistyczny w duchu uchwał Ko­munistycznej Międzynarodówki. W zasadzie program każdej partii, należącej do Międzynarodówki Komunistycznej, musi być zatwier­dzony przez zwyczajny kongres Międzynarodówki Komunistycznej, lub też przez jej Komitet Wykonawczy. (…)

16. Wszystkie uchwały kongresów Międzynarodówki Komunisty­cznej, jak również uchwały jej Komitetu Wykonawczego są obo­wiązujące dla wszystkich partii, należących do Międzynarodów­ki Komunistycznej. (…)

17. W związku z tym wszystkie partie, pragnące należeć do Międzynarodówki Komunistycznej, muszą zmienić swoją nazwą. Każ­da partia, pragnąca należeć do Międzynarodówki Komunistycznej, winna nosić nazwą: „Partia Komunistyczna” takiego a takiego kraju (…).

21. Członkowie partii, którzy zasadniczo odrzucają warunki i tezy, przyjęte przez Międzynarodówką Komunistyczną, winni być wykluczeni z partii.

Dotyczy to również delegatów na nadzwyczajny zjazd partii.

Za: Wybór źródeł do historii powszechnej 1918-1945, cz. 1. 1918-1939, opracowanie Regina Renz, Barbara Szabat, Kielce 1980, str. 71-78

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej przedstaw okoliczności powstania, organizację i cele III Międzynarodówki Komunistycznej.

B. Na podstawie tekstu źródłowego wyjaśnij, czym był obowiązujący w partiach komunistycznych centralizm.

C. Na podstawie źródła i wiedzy pozaźródłowej przedstaw stosunek III Międzynarodówki Komunistycznej do socjaldemokracji.

D. Oceń, czy w należących do III Międzynarodówki Komunistycznej partiach poglądy polityczne były kształtowane w drodze swobodnej dyskusji i wymiany poglądów. Swoją odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść źródła.

E. Jaką rolę, w świetle cytowanego źródła, miały pełnić partie komunistyczne w swoich macierzystych krajach?