Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Fragment memorandum rządu Rzeszy w sprawie remilitaryzacji Nadrenii

Niezwłocznie po zapoznaniu się z treścią podpisanego w dniu 2 maja 1935 r. Paktu francusko-radzieckiego, Rząd Niemiecki zwrócił uwagę rządów pozostałych sygnatariuszy Lokarneńskiego Paktu Reńskiego na to, że zobowiązania, które Francja zaciągnęła w nowym Pakcie, nie dadzą się pogodzić z zobowiązaniami , wypływającymi dla niej z Paktu Reńskiego. (…)

1. Jest rzeczą bezsporną, że traktat francusko-radziecki zwraca się wyłącznie przeciwko Niemcom. (…)

4. Należy więc uważać za stwierdzone, że Francja zaciągnęła względem Związku Radzieckiego tego rodzaju zobowiązania, które praktycznie będą miały taki skutek, iż w danym przypadku będzie ona zmuszona tak postępować , jak gdyby nie obowiązywał ani Pakt Ligi Narodów, ani oparty na nim Pakt Reński.

Na wielokrotnie ponawiane przez Niemcy propozycje przyjaźni i zapewnienia pokojowe, Francja, gwałcąc Pakt Lokarneński, odpowiedziała zawarciem skierowanego wyłącznie przeciwko Niemcom sojuszu wojskowego ze Związkiem Radzieckim. Dzięki temu Pakt Reński, zawarty w Locarno, straci swe wewnętrzne znaczenie i w praktyce przestał istnieć. Wobec tego i Niemcy ze swej strony nie czują się w dalszym ciągu związane tym wygasłym Paktem. (…)

W interesie zasadniczego prawa każdego narodu do zabezpieczenia swych granic i do zapewnienia sobie możliwości obrony przywrócił zatem niemiecki Rząd Rzeszy z dniem dzisiejszym pełną i nieograniczoną suwerenność Rzeszy w nadreńskiej strefie zdemilitaryzowanej.

Za: S. Sierpowski, Źródła do historii powszechnej okresu międzywojennego. Tom trzeci: 1935-1939, Poznań, 1992, str. 118-119

 

A. Na podstawie źródła i wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, na czym polegało wspomniane w pogrubionej części tekstu przywrócenie w 1935 r. pełnej i nieograniczonej suwerenności Rzeszy w strefie nadreńskiej.

B. Napisz nazwę traktatu, którego postanowienia zostały naruszone decyzją Rządu Rzeszy zakomunikowaną w wytłuszczonym fragmencie tekstu źródłowego.

C. Jakie wydarzenie w świetle cytowanego źródła stanowiło pretekst do podjęcia powyższych decyzji?