Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Wytyczne dla akcji niemieckiej w Czechosłowacji

Protokół z konferencji odbytej dnia 29 marca 1938 r. o godz. 12 w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie kwestii sudecko-niemieckiej

(…)

Pan minister Rzeszy na wstępie podkreślił konieczność zachowania tej konferencji w ścisłej tajemnicy; następnie, powołując się na udzielone wczoraj Konradowi Henleinowi osobiste instrukcje führera dla kierowania polityką partii Niemców sudeckich, oświadczył, że istnieją przede wszystkim dwa zagadnienia niezmiernej wagi:

1. Niemcy sudeccy powinni wiedzieć, że za nimi stoi 75-milionowy naród, który nie ścierpi dalszego uciskania Niemców sudeckich przez rząd czechosłowacki.

2. Jest rzeczą partii Niemców sudeckich przedłożenie rządowi czechosłowackiemu takich dezyderatów, których realizację uważa ona za konieczną dla uzyskania żądanych korzyści.

Pan minister Rzeszy dodał, że nie jest rzeczą rządu Rzeszy wypracowanie dla Konrada Henleina, który jest uznanym przywódcą Niemców sudeckich, co zostało raz jeszcze potwierdzone przez führera, postulatów jakie mają być przedłożone rządowi czechosłowackiemu. Należałoby skonstruować maksymalny program, który w swym ostatecznym zamierzeniu gwarantowałoby Niemcom sudeckim pełną wolność. (…) W czasie rokowań należy wyraźnie podkreślić, że partnerem w rokowaniach z rządem czechosłowackim jest wyłącznie partia Niemców sudeckich, a nie rząd Rzeszy. Rząd Rzeszy ze swej strony musi odmówić występowania w charakterze przedstawiciela lub adwokata żądań sudecko-niemieckich wobec rządu praskiego lub wobec Londynu i Paryża. (…)

Zadanie posła niemieckiego w Pradze polegać będzie na tym, aby nieoficjalnie, lecz w prywatnych rozmowach z czechosłowackimi mężami stanu podtrzymywać żądania partii Niemców sudeckich, wykazując ich rozsądność, nie wywierając przy tym bezpośredniego wpływu na zakres żądań partii.(…)

Za: S. Sierpowski, Źródła do historii powszechnej okresu międzywojennego. Tom trzeci: 1935-1939, Poznań, 1992, str. 293-295

 

A. Napisz, kim był wspomniany w tekście Konrad Henlein

B. Korzystając z wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, jakiego problemu dotyczą przedstawione w tekście wytyczne.

C. Napisz, jaką rolę w rozwiązaniu przedstawionego problemu przewidziano dla organów władzy Rzeszy.

D. Napisz, jakie ograniczenia na rząd i przedstawicielstwa dyplomatyczne Rzeczy nałożył minister spraw zagranicznych Rzeszy i wyjaśnij, dlaczego tak zrobił.