Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Smith o działalności gospodarczej

Każdy system, który usiłuje bądź to przez nadzwyczajne ułatwienia przyciągnąć do poszczególnych gałęzi przemysłu większą część kapitału niż ta, którą by pozyskał w normalny sposób, bądź też usiłuje przez nadzwyczajne ograniczenia od­ciągnąć od poszczególnych rodzajów przemysłu jakąś część ka­pitałów, którą by inaczej wyzyskał, obala w rzeczywistości wzniosły cel, który zamierza osiągnąć.

System ten zamiast przyśpieszyć, opóźnia tylko postęp społeczeństwa w kierunku prawdziwego dobrobytu i wielkości, a zamiast podnosić, zmniejsza prawdziwą wartość rocznej wy­twórczości swego kraju i pracy.

Jeśli więc wszystkie systemy bądź to uprzywilejowania, bądź też ograniczeń zostaną zupełnie usunięte, to ustali się sam przez się jasny i prosty system rzeczywistej wolności. Każdy człowiek, jak długo nie narusza praw sprawiedliwości, powi­nien mieć pozostawioną zupełną swobodę w prowadzeniu swe­go własnego interesu według własnego uznania oraz w użyt­kowaniu zarówno swojej pracy, jak i kapitału w wolnej kon­kurencji z innym człowiekiem lub klasą ludzi.

za: Historia powszechna. Czasy nowożytne 1640-1870. Wybór tekstów źródłowych, część II pod red. Bolesława Krauzego, Warszawa 1951, str. 57-58

 

A. Z jakim poglądem Smith polemizuje w swoim wywodzie?

B. Nazwij i scharakteruzuj doktyrnę, którą Smith w swoich rozważaniach popiera.