Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Tzw. Główny instrument sankcyi pragmatycznej, t j. Protokół z d. 19. Kwietnia 1713 r.

(…) Obwieścił Jego Cesarska Mość mniej więcej co następuje: Z odczy­tanych dokumentów można było dowiedzieć się o treści prawowitego i zaprzysiężonego rozporządzenia i o układzie o wzajemne prawo dziedziczenia pomiędzy obiema liniami, Józefińską i Karolińską, a więc, że z tej przyczyny oprócz dziedzicznych królestw i krajów przeniesionych na Jego Cesarską Mość przez świętej pamięci JMC. Cesarza Leopolda i Józefa przechodzą obecnie na Jego Cesarską Mość skutkiem śmierci Jego Najjaśn. brata bez pozostawienia mę­skich potomków, także wszystkie po nim pozostałe dziedziczne króle­stwa i kraje, i mają pozostać łącznie i niepodzielnie przy ślubnych męskich potomkach Jego Ces. Mości, co niech Bóg najłaskawiej od­wrócić raczy mają kraje te przejść również nierozłącznie na pozostałe ślubne córki zawsze na zasadzie porządku i prawa pierworodztwa; następnie w braku lub w razie wymarcia wszystkich od Jego Ces. Mości pochodzących ślubnych potomków tak płci męskiej jak i żeń­skiej ma przejść o prawo dziedziczenia wszystkich dziedzicznych kró­lestw i krajów niepodzielnie na pozostałe po Jego Ces. Mości bracie Józefie córki i ich ślubne potomstwo, znowu w powyższy sposób we­dług prawa pierworodztwa, a również według tego samego prawa i porządku mają przysługiwać tym paniom Arcyksiężnom wszystkie inne szczególne uprawnienia i pierwszeństwa. Wszystko to w tem rozumieniu, że na wypadek wygaśnięcia obecnie rządzącej Karoliń­skiej i następującej w żeńskiem pokolenia pozostałej Józefińskiej linii zostaje uznanem, zachowanem i zastrzeżonem wszelkie prawo dzie­dziczenia i wszystko co się z niem łączy, dla sióstr Jego Cesarskiej Mości i wszystkich innych linii Najdostojniejszego Arcyksiążęcego domu, według prawa pierworodztwa, w wynikającym stąd porządku.

Za: Paweł Cichoń, Michał Hładij, Dorota Malec, Jerzy Malec, Zdzisław Zarzycki, Historia administracji i myśli administracyjnej – wybór źródeł, red. J. Malec, Kraków 2006, str. 41

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, czym była sankcja pragmatyczna, o której mowa w źródle.

B. Przedstaw ustaloną w dokumencie zasady oraz porządek sukcesji.

C. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej rozstrzygnij, czy ustalony w sankcji pragmatycznej porządek dziedziczenia dotyczył również tytułu cesarskiego. Odpowiedź uzasadnij.