Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki z 17 września 1787 roku

Artykuł I

1. Wszelka niniejszym przyznana władza ustawodawcza przysługuje Kongresowi Stanów Zjednoczonych, który składa się z Senatu i Izby Repre­zentantów.

2.1. W skład Izby Reprezentantów wchodzą członkowie wybierani co dwa lata przez ludność poszczególnych Stanów (…)

3. (Liczbę mandatów i sumę podatków bezpośrednich dzieli się między poszczególne Stany należące do Unii proporcjonalnie do liczby mieszkańców; (…)

3.1. W skład Senatu wchodzą senatorowie wybierani po dwóch z każdego stanu (przez jego Zgromadzenie Ustawodawcze) na lat sześć. Każdemu Sena­torowi przysługuje jeden głos.

2. Niezwłocznie po zebraniu się w wyniku pierwszych wyborów, Senato­rowie zostaną podzieleni, w miarę możności równomiernie, na trzy grupy. Mandaty Senatorów należących do pierwszej grupy wygasają po upływie dwóch lat, do drugiej grupy – po upływie czterech lat, a do trzeciej grupy – po upły­wie sześciu lat, tak aby co dwa lata mogła być wybierana jedna trzecia część Senatu; (…)

(…)

Artykuł II

1.1. Władza wykonawcza przysługuje Prezydentowi Stanów Zjedno­czonych Ameryki. Sprawuje on swój urząd przez okres lat czterech, a wybierany jest wraz z Wiceprezydentem obieranym na ten sam okres w sposób następujący:

2. Każdy Stan wyznacza – w sposób określony przez swe Zgromadzenie
Ustawodawcze – elektorów w liczbie równej łącznej liczbie senatorów i członków Izby Reprezentantów zasiadających z ramienia tego Stanu w Kon­gresie (…)

3. (Elektorzy zbierają się w poszczególnych Stanach i w tajnym głosowaniu oddają głosy na dwie osoby, z których przynajmniej jedna nie może być mieszkańcem tego samego Stanu, co oni. Następnie sporządzają listę obejmującą wszystkie osoby, na które głosowano, oraz liczbę głosów oddanych na każdą z nich; listę tę podpisują i poświadczają oraz po opieczętowaniu przesyłają do siedziby najwyższych władz Stanów Zjednoczonych na ręce przewodniczącego Senatu. Przewodniczący Senatu, w obecności Senatu i Izby Reprezentantów, otwiera wszystkie poświadczone koperty, po czym następuje obliczenie głosów. Osoba, która otrzymała największą liczbę głosów, zostaje Prezydentem, (…).

2.1. Prezydent jest Naczelnym Dowódcą Armii i Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych oraz milicji poszczególnych Stanów w wypadku powo­łania jej do czynnej służby na rzecz Stanów Zjednoczonych; może on żądać od każdej osoby kierującej Departamentem Rządowym pisemnej opinii we wszyst­kich sprawach należących do zakresu zadań ich urzędów; (…)

2. Za radą i zgodą Senatu udzieloną większością dwóch trzecich obecnych senatorów, Prezydent jest władny zawierać traktaty; wyznacza, a za radą i zgodą Senatu mianuje ambasadorów, innych pełnomocnych przedstawicieli i konsu­lów, sędziów Sądu Najwyższego oraz wszystkich innych urzędników Stanów Zjednoczonych na te urzędy, których sposób obsadzania nie został w niniejszej Konstytucji inaczej ustalony, a które są utworzone ustawą; (…)

Artykuł III

1. Władza sądowa Stanów Zjednoczonych przysługuje jednemu Sądowi Najwyższemu oraz takim sądom niższym, jakie z biegiem czasu Kongres będzie tworzył i ustanawiał. (…)

Za: Historia państwa i prawa. Wybór tekstów źródłowych, zebrali i opracowali: Andrzej Gulczyński, Bogdan Lesiński, Jerzy Walachowicz, Jacek Wiewiórkowski, pod red. Bogdana Lesińskiego, Poznań 1995, str. 185-203

 

A. Przedstaw strukturę władz federalnych Stanów Zjednoczonych.

B. Przedstaw strukturę oraz tryb powoływania władzy ustawodawczej Stanów Zjednoczonych.

C. Przedstaw tryb wyboru Prezydenta.