Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Dekret Zgromadzenia Ustawodawczego o konstytucji cywilnej kleru i ustaleniu jego uposażenia z dnia 12 lipca – 24 sierpnia 1790 r.

Tytuł I. O urzędach kościelnych

Art. 1. Każdy departament stanowi jedną diecezję, a każda diecezja ma ten sam obszar i te same granice co departament.

Art. 8. Pasterzem bezpośrednim parafii biskupiej będzie jedynie biskup. Wszyscy księża w niej ustanowieni będą jego wikariuszami i będą wykonywali swe czynności.

Tytuł. II. Nadawanie beneficjów

Art. 1. Począwszy od dnia ogłoszenia niniejszego dekretu, nie ma innego sposobu obsadzania biskupstw i probostw poza formą wyborów.

Art. 2. Wszelkie wybory odbywają się w drodze głosowania i absolutną większością głosów.

Art. 7. Żeby być wybranym na biskupstwo, trzeba co najmniej przez lat piętnaście pełnić funkcje urzędu duchownego w diecezji w charakterze proboszcza, księdza obsługującego parafię lub wikariusza, łub w charakterze wikariusza przełożonego, lub wikariusza kierownika seminarium.

Art. 16. Najpóźniej po upływie miesiąca od dnia wyborów wybrany na biskupstwo przedstawi się osobiście swemu biskupowi metropolitalnemu, a jeżeli jest to wybrany na tron metropolitalny, najstarszemu biskupowi okręgu z protokołem wyborów i ogłoszenia i będzie prosił go o udzielenie potwierdzenia kanonicznego.

Art. 19. Nowy biskup nie może zwracać się do papieża w celu otrzymania od niego jakiegokolwiek potwierdzenia, lecz napisze do niego, jako do głowy widomej Kościoła powszechnego, dając tym dowód jedności wiary i łączności, jaką ma z nim utrzymywać.

Art. 28. Wybory proboszczów odbywają się za pomocą głosowania dla każdego opróżnionego probostwa oddzielnie.

Tytuł III. O uposażeniu księży

Art. I. Księża wykonujący swe obowiązki duszpasterskie obowiązani będą stale rezydować w miejscu służby, do której ich powołano zaufaniem ludu i będą opłacani przez naród.

Art. 2. Każdemu biskupowi, każdemu proboszczowi i księżom obsługującym kościoły filialne będzie przydzielone odpowiednie mieszkanie z nałożeniem na nich obowiązku dokonywania wszelkich napraw własnym kosztem.

Art. 3. Uposażenie biskupów wynosi: biskupa Paryża 50 000 liwrów (franków), biskupów miast, których ludność liczy 50 000 dusz i wyżej - 20 000 franków, innych biskupów - 12 000 franków. (...)

Art. 12. Z uwagi na uposażenie, zapewnione niniejszą konstytucją, biskupi, proboszczowie i ich wikariusze będą wykonywali swe czynności kapłańskie bezpłatnie.

Za: Historia prawa wyznaniowego. Wybór tekstów źródłowych, opracowanie Zdzisław Zarzycki, Kraków 2004, str. 105-111

 

A. Opisz sposób obsadzania stanowisk kościelnych.

B. Określ wpływ Stolicy Apostolskiej na najwyższe stanowiska kościelne we Francji.

C. Wyjaśnij, jak w świetle cytowanego dekretu zmieniał się sposób finansowania działalności Kościoła w stosunku do czasów sprzed rewolucji.

D. Przedstaw wymagania stawiane hierarchom kościelnym. 

E. Wyjaśnij, w jaki sposób cytowany dokument zmieniał związki pomiędzy państwem a Kościołem we Francji.