Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Z przemówienia Brissota w sprawie wojny 15 XII 1791 r.

Wojna jest konieczna dla Francji z każdego punktu wi­dzenia. Potrzebuje ona jej dla swego honoru, ponieważ była­by na zawsze zhańbioną, gdyby kilka tysięcy złoczyńców mo­gło bezkarnie stawiać opór 25 milionom wolnych ludzi. Wojna potrzebna jest Francji dla jej bezpieczeństwa zewnętrznego, gdyż byłoby ono o wiele więcej narażone, gdybyśmy spokojnie czekali w kraju na ogień i płomień, którymi nam się grozi, niż gdy uprzedzając wrogie zamiary chcielibyśmy je [tj. ogień i płomień], nieść sami do jaskiń złoczyńców (…)

Wojna jest konieczna dla zapewnienia spokoju wewnętrz­nego, ponieważ malkontenci opierają się tylko na Koblencji [miasto w Nadrenii], wzywają tylko Koblencję, są tylko dlatego bezczelni, ponieważ istnieje Koblencja. Jest to centrum, do którego zdążają wszystkie wiadomości fanatyków i uprzywilejowanych, więc właśnie do Koblencji trzeba się wedrzeć, jeśli chce się zniszczyć tak szlachtę, jak i fanatyzm (…)

Historia powszechna. Czasy nowożytne 1640-1870. Wybór tekstów źródłowych, pod red. Bronisława Krauzego, Warszawa 1951, str. 250-251

 

A. Przedstaw pogląd Brissota na temat wojny.

B. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, dlaczego w centrum zainteresowań Brissota znalazła się Koblencja.

C. Przedstaw argumenty wynikające z sytuacji wewnętrznej Francji.

D. Porównaj poglądy Brissota i Robespierre’a na temat wojny.