Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Robespierre a wojna - przemówienie w klubie jakobińskim 2 I 1792 r.

(…) Z pewnością w równej mierze, jak p. Brissot chcę wojny celem rozszerzenia panowania wolności (…)

Ale w takich okolicznościach, w jakich znajduje się moja ojczyzna, rzucam dookoła niespokojne spojrzenie i pytam sa­mego siebie, czy wojna, którą prowadziłoby się, byłaby taka, jaką nam ją rysuje entuzjazm. Pytam, kto ją proponuje, w jaki sposób, w jakich okolicznościach i dlaczego? Propo­zycja prowadzenia obecnie wojny jest wynikiem od dawna już zmontowanego przez wrogów wolności planu (…)

Zwróćcie uwagę na naszą sytuację wewnętrzną. Zapro­wadźcie wpierw porządek u siebie, zanim zechcecie nieść sztan­dar wolności gdzie indziej.

Czy mamy wrogów wewnątrz kraju? Nie, wy nie znacie ich, wy znacie tylko Koblencję. Czyż nie powiedzieliście, że siedziba zła znajduje się w Koblencji? Nie masz więc jej w Pa­ryżu?

Przyjmijcie więc do wiadomości, że według oceny wszyst­kich oświeconych Francuzów prawdziwa Koblencja znajduje się we Francji, że Koblencja arcybiskupa Trewiru jest tylko jednym z ośrodków poważnej konspiracji wymierzonej prze­ciwko wolności, a ognisko, główny ośrodek i przywódcy tej konspiracji znajduje się pośród nas. Jeśli (…) wiecie, czemu zaprzeczacie temu? Po co odwracać uwagę publiczną od na­szych najbardziej groźnych wrogów, aby ją skupiać na innych sprawach, aby nas doprowadzić do pułapki, gdzie wrogowie na nas czekają?

Historia powszechna. Czasy nowożytne 1640-1870. Wybór tekstów źródłowych, pod red. Bronisława Krauzego, Warszawa 1951, str. 250-251

 

A. Przedstaw pogląd Robespierre’a na temat wojny.

B. Wyjaśnij, w jaki sposób Robespierre ocenia zagrożenia dla rewolucyjnej Francji.

C. Rozstrzygnij, czy Robespierre’a na temat wojny są zgodne z poglądami Brissota na jej temat. Odpowiedź uzasadnij.