Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Wypadki 10 sierpnia 1792 r.

 (…) Dwór dowiedział się rychło, że lud przygotowuje się do marszu na Tuileries [pałac królewski w Paryżu]; zaczęto nara­dzać się nad położeniem. (…) Wówczas Roederer poradził królowi, aby opuścił zamek i wraz z rodziną udał się pod opiekę Zgromadzenia Prawodawczego. Ludwik XVI opierał się, lecz w końcu ustąpił. Królowa, dzieci i pani Elżbieta udały się razem z królem do sali obrad Zgromadzenia. (…)

Król wobec Zgromadzenia zachował się spokojnie. Siedział z ro­dziną w loży logografów [loża sprawozdawców prasowych] i zajadał, jak by nie o tron chodziło. (…)

Pierwsi zbliżyli się do zamku Marsylczycy; oczekiwali oni od dłuż­szego czasu przybycia oddziałów z przedmieścia Saint-Antoine, które dopiero teraz się ukazały. (…) Westermann zbliżył się do bariery, broniącej dostępu do wejścia zamkowego i zażądał od oficerów, aby Szwajcarzy opuścili zamek, gdyż nie ma właściwie celu go bronić, skoro król z rodziną schronił się pod opieką Zgromadzenia Prawodawczego. (…) Część Szwajcarów z bocznego skrzydła zamku oznajmiła atakującym tłumom, że chce się poddać. Zostali oni wybici co do nogi. Gwardie narodowe, które były w zamku, połączyły się z ludem.

Inny oddział Szwajcarów, ukryty w skrzydle zamkowym, zaatakował gwałtownie z flanki zgromadzonych na dziedzińcu sankiulotów, którzy rzucili się do ucieczki. Lecz kanonierzy dokonywali cudów walecz­ności. (…) Zamek okazał się istną fortecą, ziejącą ogniem ze wszystkich stron. (…)

Najbardziej odznaczyli się przybyli z Brestu i Marsylii. Działa miały nadzwyczajny skutek. Podczas badania zabitych okazało się, że wielu arystokratów miało na sobie mundury Szwajcarów. Atakujący zdobyli wreszcie zamek, rozpoczynając rzeź niedobitków. Oszczędzono jedynie kobiety. (…) Zabitych było łącznie około 500 osób. (…) Poza miej­scem walki Paryż był spokojny. Życie biegło normalnie.

Zgromadzenie Prawodawcze w skupieniu, przy odgłosie strzałów, powzięło uchwały o zawieszeniu w czynnościach króla i o jego uwię­zieniu.

Za: Izabella Rusionowa, Tomasz Wituch, Między rewolucją francuską a rewolucją październikową, Warszawa 1980, str. 67-70

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij genezę szturmu na pałac Tuileries

B. Wymień uczestników oraz przebieg walk o pałac Tuileries.

C. Przedstaw polityczne skutki wydarzeń z 10 sierpnia 1792 r.