Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Książę de Ligne o śmierci cesarza Józefa II

Nie ma go już, Pani, (...), tego władcy, który przynosił zaszczyt człowiekowi, tego człowieka, który przynosił największy zaszczyt władcom. (...) Józef II zmarł z tą samą niezłomnością, z jaką żył: równie metodycznie jak zaczynał tak i koń­czył. Określił dokładnie skład asysty, która miała towarzyszyć Najświętszemu Sakramentowi niesionemu do jego śmiertelnego łoża. Podniósł się, by spraw­dzić, czy wszystko jest tak, jak zarządził. (...)

Nawiasem mówiąc, Pani, widziałem, jak odchodziło czterech wielkich wład­ców i powiedziałbym, ku zawstydzeniu całej ludzkości, że opłakuje się ich nie dłużej niż rok; myśli się o nich z życzliwością przez pierwsze pół roku, krytykuje przez następne. (...) Ciekawscy, obojętni, niewdzięcznicy oraz intryganci zajmują się nowymi władcami. Dopiero za rok podróżnik powie: cóż za piękne budynki dla szkół, szpitali, więzień i zakładów wychowawczych! Właściciel manufaktury: ileż poparcia! Rolnik: on sam pracował! Heretyk: był naszym obrońcą. Kierow­nicy departamentów, szefowie biur powiedzą: był naszym najwyższym urzędni­kiem i zarazem naszym nadzorcą; ministrowie: zabijał się dla państwa, którego, jak mówił, był pierwszym poddanym; chory powie: nieustannie nas odwiedzał; mieszczanin: upiększył nasze miasto placami i promenadami; wieśniak, sługa powiedzą: rozmawialiśmy z nim do woli; ojcowie rodzin: udzielał nam rad. (...) Tak więc, Pani, zabawiam Cię opowiadaniem o życiu cesarza, a miałem za­miar opisać tylko jego śmierć.

List księcia de Ligne do cesarzowej Rosji, Katarzyny II, Wiedeń 12 lutego 1790 r.

Tadeusz Cegielski, Katarzyna Zielińska, Dzieje nowożytne 1492-1815. Ćwiczenia źródłowe dla szkół średnich, t. 3, Warszawa 1999, str. 38-39

 

A. Oceń wiarygodność autora.

B. Rozstrzygnij, czy cytowany tekst jest paszkwilem, czy panegirykiem. Swoją odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść źródła i definicje paszkwilu i panegiryku.

C. Porównaj oceny panowania Józefa II pióra księcia Ligne (list do Katarzyny II) i hrabiego Zinzendorfa (Confessions).