Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Ustawa deklaracyjna z 18 marca 1766 r.

Ponieważ szereg Izb Reprezentantów w koloniach i plantacjach J. K. M. bezprawnie przypisywało sobie jedynie lub swoim zgromadzeniom ogólnym wyłączne prawo nakładania opłat i podatków w tychże koloniach i plantacjach; i ponieważ wykonując te pretensje przeprowadziły one pewne uchwały, rezolucje i zarządzenia, sprzeczne z władzą ustawodawczą Parla­mentu i niezgodne z zawisłością tych kolonii i plantacji od korony brytyj­skiej, (...) przeto stwierdza się:

Że te kolonie i plantacje w Ameryce są i powinny być w mocy prawa podporządkowanie i zawisłe od korony królewskiej i Parlamentu Wielkiej Brytanii, oraz że majestat królewski, za radą i zgodą Lordów duchownych i świeckich oraz brytyjskiej Izby Gmin, zgromadzonych w Parlamencie, posiadał, posiada i powinien słusznie z mocy prawa posiadać pełną władzę i moc nadawania prawom i statutom dostatecznej siły i ważność tak, aby obowiązywały kolonie i ich mieszkańców w Ameryce jako poddanych Koro­ny Wielkiej Brytanii we wszystkich sprawach bez wyjątku.

I stwierdza się dalej: Że wszystkie rezolucje, uchwały, zarządzenia i de­cyzje, podjęte w którejkolwiek ze wspomnianych kolonii i plantacji, na mocy których zaprzecza się czy kwestionuje władzę i moc Parlamentu Wiel­kiej Brytanii do nadawania im ustaw i statutów są, co się tym aktem dekla­ruje, nieważne i nieistniejące w zupełności i pod każdym względem.

Za: Marek Ferenc, Epoka nowożytna. Teksty źródłowe. Tematy lekcji i zagadnienia do historii w szkole średniej, Kraków 2001 str. 218-219

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, w reakcji na jakie wydarzenia została uchwalona cytowana ustawa.

B. Przedstaw zaprezentowany w ustawie deklaratywnej pogląd na temat form i uprawnień w zakresie zarządzania koloniami angielskimi w Ameryce Północnej.

C. Wyjaśnij, na czym polega różnica zdań pomiędzy ustawą deklaratywną a rezolucją zgłoszoną na zgromadzeniu stanu Virginii w 1765 r.