Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Tekst rezolucji zgłoszonej na zgromadzeniu stanu Virginii, 1765 r.

Orzeka się, że pierwsi zdobywcy i osadnicy tej kolonii Jego Królewskiej Mości przynieśli z sobą i przekazali potomkom swoim wszystkie przywileje i prerogatywy, jakich od wieków zażywa naród W. Brytanii.

Orzeka się, że na mocy dwóch nadań Jakuba I plantatorom Virginii przyznane zostały wszystkie prawa i przywileje oby­wateli angielskich, tak samo jak gdyby mieszkali i urodzili się w Anglii.

Orzeka się, że charakterystycznym znamieniem wolności angielskiej (…) jest to, że naród ma prawo uchwalać podatki sam lub za pośrednictwem przedstawicieli, którzy jedni mogą tylko wiedzieć, jakie opłaty naród znieść może, jaki jest najlepszy sposób pobierania onych, i którzy sami podlegają opłatom przez siebie ustanowionym.

Orzeka się, iż wierny lud Jego Królewskiej Mości, lud tej starodawnej kolonii, posiadał nieprzerwanie prawo rządzenia się przez swych własnych przedstawicieli, w tym wszystkim, co się tyczy podatków jego i policji wewnętrznej; że nigdy to prawo ani naruszone, ani zarzucone nie było, lecz owszem usta­wicznie dostępowało uznania ze strony króla i ludu W. Brytanii. Postanawia się zatem, że tylko ogólne zgromadzenie kolonii ma prawo i władzę nakładania podatków na mieszkańców, i że wszelka chęć udzielenia tej władzy jednej lub wielu osobom, nie wchodzącym w skład zgromadzenia, stwierdza jawną dąż­ność do zniesienia tak samej wolności angielskiej, jak i swobód amerykańskich.

Za: Historia nowożytna 1648-1789. Wybór tekstów źródłowych, oprac. Kazimierz Piwarski, Warszawa 1954, str. 209-210

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, w reakcji na jakie wydarzenia została uchwalona cytowana rezolucja.

B. Przedstaw status prawny mieszkańców kolonii i zakres ich praw politycznych.

C. Opisz przedstawioną w źródle organizację wewnętrzną kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

D. Wyjaśnij, na czym polega różnica zdań pomiędzy rezolucją zgłoszoną na zgromadzeniu stanu Virginii w 1765 r. a ustawą deklaratywną z 18 marca 1766 r.