Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Rozporządzenia króla Francji, Filipa Pięknego w sprawie organizacji i funkcjonowania sądów i urzędów

(…)

Również pragniemy, zatwierdzamy i zarządzamy, aby wyroki i rozstrzygnięcia, które by wyszły z naszego sądu dworskie­go, albo z naszej wspólnej rady, były prze­strzegane i zlecone do wykonania bez ja­kiejkolwiek apelacji (…).

Pragniemy, aby śledztwa i przesłucha­nia, skoro zostały przekazane naszemu są­dowi dworskiemu, były rozstrzygnięte naj­później w ciągu dwu lat od chwili, kiedy, jak wspomniano, zostały powierzone sądo­wi dworskiemu (…)

Pragniemy, aby żaden członek naszej rady nie przyjmował nadal lub pobierał pensji od jakiejś osoby kościelnej, świec­kiej, ani żadnego miasta, czy gminy.

Ponieważ w parlamencie naszym roz­patruje się wiele ważnych spraw między osobami dostojnymi i wysoko postawiony­mi, zarządzamy i pragniemy, aby było dwóch prałatów i dwie inne i dostateczne osoby świeckie z naszej rady, albo przynajmniej jeden prałat i jedna osoba świecka celem wysłuchania i rozpatrywania wspomnianych spraw stale znajdowali się w naszych par­lamentach.

Pragniemy, aby pisma dotyczące spraw kryminalnych, były opatrywane tylko wtenczas naszą pieczęcią, kiedy zostaną przejrzane i podpisane przez dwu wier­nych ludzi naszej rady, albo przynajmniej przez jednego, którego do tego wyznaczymy dla korzyści poddanych naszych i załatwiania spraw wydajemy zarządzenie, aby do roku odbywały dwa parlamenty w Paryżu i dwa posiedzenia najwyższego sądu ape­lacyjnego w Rouen i dwa zebrania w Troyes i aby odbywał się parlament w Tuluzie, jeżeli mieszkańcy tej ziemi zgodzą się, że od przełożonych tego parlamentu nie przy­sługuje apelacja (…)

Fragmenty tzw. ordonansy króla Francji, Filipa Pięknego z roku 1303

Za: Anna Paner, Jan Iluk, Na tabliczce, papirusie i pergaminie. Źródła historyczne dla uczniów szkół średnich. Starożytność, średniowiecze, Koszalin 1997, str. 228-229

 

A. Wyjaśnij, na czym polegało usprawnienie działalności francuskiego sądownictwa przez Filipa Pięknego.

B. Rozstrzygnij, czy wspomniane w źródle parlamenty były francuskim przedstawicielstwem stanowym. Odpowiedź uzasadnij.