Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Opis pojedynku z kroniki Jeana Froisarta

[Kiedy Carrouge] miał zejść na plac walki, skierował się do swej żony, która znajdowała się na pla­cu w powozie czarno pokrytym (a sama była również czarno ubrana) i rzekł do niej: „Pani, na pod­stawie waszych słów idę narazić swe życie i pokonać Jakuba de Gris. Wy wiecie najlepiej, czy moja skarga jest słuszna i sprawiedliwa. Dama odpowiedziała: Panie, jest tak (jak mówicie) i zwyciężycie na pewno, gdyż skarga jest dobrą. Niech będzie w imię Boga!” odparł rycerz. Z temi słowy ucało­wał swą żonę i uścisnął za rękę, a przeżegnawszy się, zeszedł na plac. Dama zaś pozostała w powo­zie czarno pokrytym, modląc się gorąco do Boga i Najświętszej Marii Panny i prosząc ich pokornie, aby ten dzień z łaski ich przyniósł jej zwycięstwo wedle słuszności, jaką posiadała, i powiadam, że była ona w wielkim niepokoju i nie była wcale pewną swego życia. Gdyby bowiem sprawa przybra­ła obrót niekorzystny dla jej męża, było orzeczonem, że zostanie on powieszony, ona zaś spaloną.

Po złożeniu przysięgi, tak jak to należy czynić na placu walki, postawiono obydwu zapaśników na­przeciw siebie (...). Oni zaś wsiedli na konie, wstrzymując je bardzo z początku, gdyż znali dobrze swą broń. Było tam zaś wielu panów francuskich, którzy przybyli, żeby patrzeć na ich walkę.

Zapaśnicy starli się w pierwszym spotkaniu, lecz bez rezultatu. [Potem] spróbowali się w walce pieszej bijąc się bardzo zacięcie. Jan de Carrouge [odniósł ranę, lecz mimo to] powalił swego prze­ciwnika na ziemię i przyłożywszy doń swój miecz, zapytał, czy dobrze spełnił swoją powinność; od­powiedziano, że tak. Tak został Jakub de Gris wydany katowi paryskiemu, który go zawiózł do Montfaucon. Tam został powieszony.

Cyt. za Sz. Olszaniec, J. Dumanowski, Historia 1. Starożytność i średniowiecze w tekstach źródłowych, Rumia 2002, s. 100-101.

 

A. Określ rodzaj źródła.

B. Opisz powód pojedynku między obu rycerzami i napisz, o czym pojedynek miał decydować?

C. Oceń wartość sądu Bożego jako jednego ze sposobów działania średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości. Dla uzasadnienia swej tezy podaj trzy argumenty.