Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Uchwała zjazdu miast hanzeatyckich w Lubece z 18 V 1447 r.

46. Nie wolno wywozić zboża przez Öresund i Bełt ani znad Łaby i Wezery inaczej niż z miast hanzeatyckich. Jeżeli jakiś szyper przekroczy [niniejsze rozporządzenie], wówczas w żadnym mieście hanzeatyckim nie wolno ładować towaru na jego statek ani nadawać mu frachtu. Jeśli złamie to rozporządzenie kupiec należący do Hanzy, towary jego podlegają konfiskacie. Jeżeli zaś naruszy je ktoś nie należący do Hanzy, traci on prawo zawierania transakcji i prowadzenia handlu w miastach hanzeatyckich, a ktokolwiek należy do Hanzy, nie może utrzymywać z nim stosunków handlowych.

47. Nie należy cierpieć w Hanzie ani też obdarzać prawami Hanzy nikogo, kto nie jest obywatelem jakiegoś miasta hanzeatyckiego (…).

50. Jeżeliby rada w jakimś mieście hanzeatyckim została przez obywateli albo mieszkańców tegoż miasta pozbawiona władzy, albo siłą i gwałtem ograniczona w swych przywilejach lub uprawnieniach (…), to delegaci miasta, które w ten sposób zostało pozbawione swojej [prawowitej] władzy, nie mogą zasiadać na zjazdach razem z delegatami innych miast hanzeatyckich. Należy wówczas napisać do obywateli i mieszkańców tegoż miasta, aby przywrócili swoją radę do rządów, władzy i przywilejów, których ją pozbawili (…), a jeżeli tego nie uczynią, wówczas miasto to zostanie usunięte z Hanzy, zaś inne miasta Hanzy nie będą z mieszkańcami tego miasta utrzymywały stosunków, tworzyły spółek handlowych, ani też nie pozwolą im na pobyt u siebie i nie

udzielą im glejtu, dopóki rada nie powróci do swych przywilejów, władzy i rządu [nad miastem] (…).

80. Każdy szyper hanzeatycki, którego statek został załadowany towarami, aby jechał ze wschodu na zachód, jak też szyper, któremu kupiec należący do Hanzy powierzył towary w mieście hanzeatyckim, musi pod karą trzech grzywien złota bez prawa łaski zawijać i wyładowywać towary nie gdzie indziej jak we Flandrii, z wyjątkiem tych, którzy kierują się ku Anglii lub Szkocji. Jednak ci, którzy mają ładunek złożony tylko z towarów ciężkich,  mogą płynąć dokąd chcą bez żadnych przeszkód.

Za: Wiek X-XV w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii i studentów, opracowali Melania Sobańska-Bondaruk, Stanisław Bogusław Lenard, Warszawa 1997, str. 241-242

 

A. Wyjaśnij pojęcia: Hanza, szyper, fracht.

B. Wyjaśnij, w jakim celu zostały ustanowione cytowane uchwały.

C. W jaki sposób zjazd miast hanzeatyckich zabezpieczył władzę rad miejskich miast hanzeatyckich?

D. Jakimi sankcjami dysponowała Hanza wobec miast i szyprów nieprzestrzegających uchwał miast hanzeatyckich?