Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Bolesław Krzywousty wzywa Pomorzan do przyjęcia chrztu w r. 1124

Ks. II, rozdz. 3;0:

Bolesław, z łaski [wszechmocnego Boga książę Po­laków i nieprzyjaciel wszystkich pogan, ludności Pomorza i mieszkań­com Szczecina zachowującym przyrzeczoną wierność religii [zapowiada] trwały pokój i długą przyjaźń, nie zachowującym, zaś jej rzeź i pożogę i wieczną nieprzyjaźń. Gdybym szukał powodów [do wystąpienia] prze­ciwko wam, słuszne mogło być moje oburzenie, ponieważ spostrzegam, że jakby sprzeniewierzając się waszej wierze cofacie się, i ponieważ bis­kupa Ottona, pana i ojca mego, najgodniejsze wszelkiej czci i uszano­wania, powszechnie znanego wśród wszystkich ludzi i narodów ze sław­nego życia, przeznaczonego dla waszego zbawienia przecz Boga praw­dziwego i przeze, mnie [do was] skierowanego, nie przyjęliście, jak na­leżało, i dotąd, nie licząc się z bojaźnią bożą, nie byliście posłuszni jego nauce. To wszystko nadawało się do tego, by was oskarżyć, lecz wsta­wili się za wami i wasi, i moi zastępcy, mężowie poważni i rozsądni, szczególnie zaś sam biskup [Otton z Bambergu] przebywający, u was wasz ewangelista i apo­stoł. Uważając więc za rzecz stosowną zgodzenie się z ich radą i żąda­niem, postanowiłem w ten sposób złagodzić ciężar poddaństwa i daniny, abyście tym chętniej przyjęli jarzmo Chrystusa: cała ziemia pomorska winna corocznie płacić księciu polskiemu, ktokolwiek nim będzie, tylko trzysta grzywien srebra według ogólnie przyjętej wagi. Jeśliby zagro­ziła mu wojna, w ten sposób będą go wspomagać: dziewięciu ojców ro­dzin dziesiątemu dostarczy na wyprawę broni i obficie go zaopatrzy, a tymczasem w domu jego uczciwie opiekować się będą rodziną. Jeśli będziecie tego przestrzegali i żyli w zgodzie z wiarą chrześcijańską, osiągniecie poręczony przez nas pokój, a w życiu wiecznym szczęście; nadto we wszystkich okolicznościach doznacie zawsze obrony i pomocy Polaków jako sprzymierzeńcy i przyjaciele.

Za: Wybór tekstów do historii Polski średniowiecznej, (do połowy XV wieku), tom I: Społeczeństwo i państwo polskie do połowy XIII wieku, opracowali Gerard Labuda i Benon Miśkiewicz, Poznań 1966, str. 105

 

A. Wyjaśnij, kim był wspomniany w tekście Otton z Bambergu.

B. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej przedstaw okoliczności powstania cytowanego wezwania.

C. Wymień żądania Bolesława Śmiałego wobec Pomorzan.

D. Wyjaśnij, na jakich zasadach Bolesław Śmiały zamierzał oprzeć swoje relacje z Pomorzanami. Swoją odpowiedź uzasadnij.