Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

List Grzegorza VII do Bolesława Śmiałego

 

Biskup Grzegorz, sługa sług Bożych, księciu polskiemu Bolesławowi pozdrowienie i apo­stolskie błogosławieństwo, (...)

(…) ponieważ lad i staranne zarządzenie sprawami dotyczącymi religii chrześcijańskiej zależą po Bogu przede wszystkim od tych, którzy są niejako pasterzami owczarni Pań­skiej i rządcami, na to najpierw musimy zwrócić uwagę, że biskupi waszego kraju, nie mając żadnej stałej siedziby metropolitalnej i nie podlegając żadnej zwierzchności, i tuła­jąc się tu i tam zależnie od swego zarządze­nia, żyją w zupełnej niezależności od reguł i uchwał Ojców świętych. Następnie zaś, po­nieważ wśród tak wielkiego mnóstwa ludzi za mało jest biskupów, a diecezje każde z nich są tak rozległe, tak iż w okręgach duszpasterskich

w żaden sposób nie mogą wypełniać obowiąz­ków biskupich ani należycie zarządzać [die­cezją], przeto z tych i innych powodów (...) skierowaliśmy do was naszych legatów, aby omówiwszy z wami sprawy dotyczące urzędu kościelnego i budowy Ciała Chrystusowego, którym jest zgromadzenie wiernych, to, co wy­maga naprawy, bądź sami według postano­wień Ojców świętych rozstrzygnęli, bądź wam przedłożyli do rozstrzygnięcia. (...) Oby również ukrócenie pychy waszych nie­przyjaciół przy pomocy Pana naszego, Jezusa Chrystusa, zapewniło wam spokojną i cichą radość, abyście również z obecnych darów po­znali, z jakim upragnieniem ubiegać się trzeba o [dary] przyszłe, jeśli one was nęcą, winniście naturalnie zachować przede wszyst­kim miłość, którą – mówimy o tym niechętnie – niejako pogwałciliście przez zabranie pie­niędzy królowi Rusinów. Dlatego współczując z wami, usilnie was prosimy i upominamy, abyście dla miłości Boga i św. Piotra postarali się zwrócić, cokolwiek przez was lub przez waszych zostało zabrane.

Za: Jerzy Wyrozumski, Wielka historia Polski, t. 2. Dzieje Polski piastowskiej (VIII wiek- 1370), Kraków 1999, str. 115.

 

A. Przedstaw przejawy słabości Kościoła w Polsce.

B. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, dlaczego w Polsce zabrakło „stałej siedziby metropolitarnej”.

C. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, które działania Bolesława Śmiałego spotkały się z zastrzeżeniami ze strony Grzegorza VII.

D. Wykaż związek między treścią listu Grzegorza VII do Bolesława Śmiałego a jego programem reform w Kościele.