Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Podbój Pomorza przez Bolesława Krzywoustego

Szóstego dnia na koniec, w piątek, przystąpili do Komunii św. [i] posiliwszy się zarazem cielesnym pokarmem, przybyli pod Kołobrzeg, kierując się wedle gwiazd.

(...)

W sobotę z rannym brzaskiem zbliżyli się do miasta Kołobrzegu i przebywszy pobliską rzekę ryzykownie bez mostu czy brodu, by nie zwrócić na siebie uwagi pogan, sprawili szyki i zostawiwszy z tyłu dwa hufce w posiłku, aby przypadkiem Pomorzanie się o tym nie dowiedzieli i na nieprzygotowanych nie napadli – wszyscy jednomyślnie zapragnęli uderzyć na miasto, opływające w dostatki i umocnione strażami. (...)

I gdyby tak wszyscy jak niektórzy jednomyślnie natarli, to bez wątpienia posiedliby owego dnia sławny i znamienity gród Pomorzan. Lecz obfitość bogactw i łupów na podgrodziu zaślepiła waleczność rycerzy i w ten sposób los ocalił swoje miasto z rąk Polaków. (...) Odwoławszy tedy rycerstwo i złupiwszy podgrodzie, Bolesław odstąpił stamtąd za radą starego Michała [z rodu Awdańców] poza mury, spaliwszy przedtem wszelkie zabudowania.

(...) A niestrudzony Bolesław ponownie wkroczył na Pomorze i przystąpił z wielkimi siłami do oblężenia grodu Czarnkowa. (...) tak długo (...) atakował miasto, aż je zmusił do poddania się i włączył do swego państwa. Ponadto wielu skłonił do porzucenia pogaństwa i przyjęcia wiary [chrześcijańskiej], a samego władcę grodu [Gniewomira] podniósł ze zdroju chrztu św. Gdy zaś poganie i ich władca posłyszeli, jak łatwo uległa hardość czarnkowian, sam książę pierwszy ze wszystkich uznał się poddanym Bolesława, lecz żaden z nich dwóch nie dochował wierności przez czas dłuższy.

Anonim tzw. Gall, Kronika polska

Za: Dariusz Ostapowicz, Dariusz Szymikowski, Sławomir Suchodolski, Z archiwum Klio, tom 1: Od starożytności do średniowiecza. Teksty źródłowe z ćwiczeniami dla liceum i technikum, Gdańsk 2001, str. 105

A. Przedstaw efekty przedstawionego w źródle ataku na Kołobrzeg.
B. Oceń osiągnięcia Krzywoustego w dziele chrystianizacji Pomorza.
C. Uzasadnij opinię, że Gall Anonim kreował Bolesława Krzywoustego na idealnego władcę.