Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Połączenie Centralizacji Lwowskiej i Warszawskiej w spisek niepodległościowy i demokratyczny

Bracia! Odbyłem wizytację związku centralnego we Lwowie [Centralizacja Lwowska]. Zna­lazłem tam rzetelnych pracowników, szczególnie w osobach Karola Ulatowskiego, Klemensa Leszczyńskiego i Wincentego Grzymały, zdążających z całym zapałem do odbudowania Polski. Wszedłem w ich towarzystwo, badałem ich materiały; jestem przekonany, że towarzy­stwo to pracuje w duchu demokratycznym (sur un plan démocratique) z nieustępliwym zamiarem wprowadzenia chłopa polskiego do klasy ludzi i stworzenia w Polsce suwerenności ludu. Opierając się na tym przekonaniu, które obudziło we mnie braterską czułość, i na waszych przekonaniach, wyrażonych mi stosownie do zasad naszej organiza­cji i ujętych w art. 64 i 65, przestawiłem temu związkowi wasz zapał, waszą przysięgę, wasze prace. Donoszę, że związek ten żywi do was pełne zaufanie i że widzi w was swych przyjaciół i swych towarzyszy pracy.

Abyście i wy weszli w jego skład, zaopatrzono mnie w odpowied­nie upoważnienie, które załączam stosownie do przyrzeczenia (zło­żonego w tut. Centralizacji), że te uchwały zostaną wpisane do naszych aktów. Przyjmijcie z aplauzem, moi bracia, wiadomość o znalezieniu towarzyszy pracy i podwajajmy wysiłki w ogłoszeniu idei wolności naszego kraju. (…)

Uchwała.

W następstwie raportu naszego drogiego brata i obywatela Domi­nika Bigonzi, w którym przedstawił nam zasady Centralizacji Lwowskiej, jak również zalety osób tegoż związku: Leszczyńskiego, Ulatowskiego i Grzymały, przeczytawszy publicznie rotę przysięgi, która obowiązuje w wyżej wymienionej Centralizacji, oraz upoważnienie, które brat Bigonzi otrzymał, aby połączyć wszelkie stowarzyszenia de­mokratyczne – my zebrani w przepisanej ilości postanowiliśmy przy­stąpić do Centralizacji Lwowskiej, wznawiając art. 64 i 65 naszej orga­nizacji, których przestrzegać ściśle przyrzekamy i składamy w ręce obywatela Bigonzi naszą wolę i nasze podpisy.

W miejscu naszych posiedzeń, Warszawa 28 maja 1798. Podpisani: Bogdani Kasper, Bogdani Jan, Młocki, Neyman Józef.

Raport emisariusza warszawskiego z Galicji

za: Galicja od pierwszego rozbioru do Wiosny Ludów 1772-1849, Kraków-Warszawa 1956, str. 141-142

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij okoliczności powstania i cele Centralizacji Lwowskiej.

B. Na podstawie źródła przedstaw program społeczny Centralizacji Lwowskiej.

C. Oceń znaczenie przedstawionej w źródle uchwały.