Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Dekret Fryderyka Augusta z 21 grudnia 1807 r. w sprawie chłopskiej

Zważywszy zdanie Naszej Rady Stanu w zamiarze objaśnienia i do­
pełnienia Ustawy Konstytucyjnej Tytułu I artykułu 4-go nam przed­łożone postanowiliśmy i stanowimy jak następuje:

art. 1. Każdy rolnik, włościanin i z wyrobku żyjący, nie mający już poprzednio za dobrowolnym układem nadanego sobie prawa własności lub za lata udzielonego, wolny jest wyprowadzić się z miejsca, w którym dotąd zostawał, i przenieść się w obrębie Księstwa Warszawskiego tam, gdzie dobra wola jego będzie.

art. 2. Winien jednakże opowiedzieć się wprzódy dziedzicowi, który wstrzymać onego nie mocen jest, tudzież zwierzchności wskazanej od niego władzy administracyjnej powiatowej, która o każdym wynoszącym się i przybywającym, w okręgu swojego powiatu, rządowi raport uczy­nić powinna.

 (...)

art. 5. Rolnik na koniec wyprowadzający się ze wsi, w której dotąd pozostawał, winien oddać dziedzicowi własność tegoż dziedzica gruntową składającą się z załogi [inwentarz żywy i martwy] i zasiewów. Od tego obowiązku uwolnionym być nie może, tylko w zdarzeniu, gdyby udowodnił, iż tę własność utracił po pierwszym dniu października 1806 r. czy to przez pomór, czyli przez inną klęskę. (…)

Za: Polska w latach 1795-1864, Wybór tekstów źródłowych do nauczania historii, wybór i opracowanie Izabela Rusinowa, Warszawa 1986, str. 56

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłwej wyjaśnij, kim był Fryderyk August.

B. Wyjaśnij, na czym polegała zmiana w prawnym położeniu chłopów, wprowadzona cytowanym dekretem Fryderyka Augusta.

C. Wymień obowiązki chłopa, których musial dopełnić, chcąc opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania.