Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Z dziejów Towarzystwa Czytelni Ludowych

(…) W tej to myśli, na wezwanie pp. Fr. Dobrowolskiego, ówczesnego redaktora „Dziennika Poznańskiego”, sędziego M. Łyskowskiego i posła dr Wł. Niegolewskiego, a pod przewodnictwem p. Wł. Bentkowskiego, odbyło się w Poznaniu d. 11 października 1880 r. zgromadzenie, na którym założono Towarzystwo Czytelni Ludowych. Towarzystwo to (…) wytknęło sobie za cel szerzenie pożytecznych, religijne uczucia ludu podnoszących i pouczających książek polskich oraz zakładanie biblioteczek ludowych (…)

Jak potrzebnem było takie towarzystwo, jak ono wnikło w całe masy ludu naszego, dowodzi zapewne najlepiej ta okoliczność, że zaraz w pierw­szym roku założono 150 biblioteczek, a rozszerzono około 30 tys. książek, między nimi 20 tys. elementarzy polskich (…)

(…) Kończąc niniejsze sprawozdanie z 25 letniej działalności Towa­rzystwa, zaznaczyć tutaj z przyjemnością należy, że wśród naszego trud­nego żywota udało nam się przez szereg lat 25 rozszerzyć książek w ogóle przeszło pół miliona, a czytelni na całym obszarze polskiego kraju od Pucka i mazurskich jezior aż do Mysłowic założyć około dwóch tysięcy (…) będziemy w obronie języka ojczystego nadal pracować zgodnie i czynić wytrwale, co nam każe obowiązek!

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 41: Poznańskie, Pomorze, Warmia i Mazury w latach 1864-1914, opracowali W. Jakóbczyk i J. Wiśniewski, Warszawa 1960, str. 18

A. Wymień formy działalności Towarzystwa Czytelni Ludowych.

B. Oceń działalność Towarzystwa Czytelni Ludowych.

C. Wyjaśnij, na czym polegało znaczenie Towarzystwa Czytelni Ludowych.