Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Wóz Drzymały

Donosiliśmy niedawno, że gospodarz Drzymała124 nabył w pobliżu Rakoniewic 15-morgową parcelę, na której zbudował wprawdzie stajnię i stodołę, lecz domu mieszkalnego wystawić nie mógł, ponieważ nie otrzymał na to konsensu budowlanego125, na podstawie noweli osadniczej i jej znanego § 13. Drzymała skoczył jednak po rozum do głowy i postarał się o wóz miesz­kalny w rodzaju taborów cygańskich i ustawił go w 40-metro-wym oddaleniu od swoich budynków gospodarskich. I ten śro­dek wzbudził podejrzenie władz, lecz wysłana umyślnie komisja policyjna musiała wrócić z niczym, ponieważ ów „dom miesz­kalny" był ruchomy i nie podlegał przepisom § 13 ustawy osadniczej.

Powyższemu zajściu poświęca „Koelnische Volkszeitung” obszerny artykuł wstępny pt. Letnisko Drzymały i zapytuje się, czy rząd pruski takimi środkami cośkolwiek osiągnie i czy po­litykę swoją zdoła doprowadzić do zwycięstwa. Autor artykułu zaznacza, że wóz rodziny Drzymałów stanie się sławnym w ca­łym świecie, że wśród wszystkich wolnych narodów spotęguje sympatię dla Polaków, a podkopie kredyt moralny pruskiej po­lityki antypolskiej (…)

Artykuł prasowy z „Kuriera Poznańskiego”, 1907

Za: Wielkopolska w świetle źródeł. Wybór tekstów źródłowych, red. Z. Grot, Poznań 1958, str. 293

 

A. Wyjaśnij przyczyny zamieszkania przez Michała Drzymałę w cygańskim wozie.

B. Napisz, jaki stosunek, zdaniem autora tekstu, do wprowadzanych przez władze pruskie przepisów miało niemieckie pismo „Koelnische Volkszeitung” i z czego on wynikał

C. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, jakie znaczenie dla społeczności polskiej miała postawa Michała Drzymały.