Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Dekrety w sprawie Abisynii i mianowania mar­szałka Badoglio Wicekrólem Etiopii. Rzym, 9 maja 1936 r.

 

Wiktor Emanuel III z Bożej łaski i z woli narodu król Włoch, (…)

postanowiliśmy i postanawiamy:

Art. 1, Obszary i ludy, które należały do Cesarstwa Abisynii, przeszły pod pełną i całkowitą suwerenność Królestwa Włoch.

Król Włoch, w imieniu swoim i swoich następców, przyjął tytuł cesarza Etiopii.

Art. 2. Etiopią rządzi i reprezentuje ją gubernator gene­ralny, mający tytuł wicekróla, któremu również podlegają guber­natorzy Erytrei i Somalii.

Gubernatorowi generalnemu, wicekrólowi Etiopii, podlegają wszystkie władze cywilne i wojskowe na obszarach poddanym je­go jurysdykcji.

Gubernator generalny, wicekról Etiopii, mianowany jest de­kretem królewskim na wniosek szefa rządu, pierwszego ministra, sekretarza stanu, ministra sekretarza stanu dla kolonii.

Art. 3. W trybie dekretów królewskich, które będą wydane na wniosek szefa rządu, pierwszego ministra, sekretarza stanu, ministra sekretarza stanu dla kolonii, ustali się statut orga­nizacyjny Etiopii.

Art. 4. Dekret niniejszy, wchodzący w życie w dniu wydania, będzie wniesiony do parlamentu w celu przekształcenia go w ustawę. Upoważnia się szefa rządu, pierwszego ministra sekretarza stanu do zgłoszenia na jego wniosek odnośnego projektu ustawy.

(…)

II

Wiktor Emanuel III z Bożej łaski i z woli narodu król Włoch

postanowiliśmy i postanawiamy:

Art. 1. Marszałek Włoch kawaler Piotr Badoglio, margrabia del Sabotino, mianowany zostaje gubernatorem generalnym Etio­pii z tytułem wicekróla i z pełnią władzy.

Art. 2. Dekret niniejszy, wchodzący w życie w dniu wydania, będzie wniesiony do parlamentu w celu przekształcenia go w ustawę. Upoważnia się szefa rządu, pierwszego ministra, sekre­tarza stanu, ministra sekretarza stanu dla kolonii do złożenia na jego wniosek odnośnego projektu ustawy.

Rozkazujemy, żeby niniejszy dekret, opatrzony pieczęcią pań­stwową, był zamieszczony w zbiorze urzędowym ustaw i dekretów Królestwa Włoch, polecając każdemu, kogo to dotyczy, przestrze­gać go i dopilnować jego przestrzegania.

Za: Wybór źródeł do historii powszechnej 1918-1945, cz. 1. 1918-1939, opracowanie Regina Renz, Barbara Szabat, Kielce 1980, str. 204-206

 

A. Wyjaśnij genezę wydanych dekretów.

B. Przedstaw tryb stanowienia prawa, wynikający z cytowanych dokumentów.

C. Przedstaw tryb powoływania władz Abisynii.