Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Poglądy ks. S. Seabury na temat postanowień I Kongresu Kontynentalnego w Filadelfii

(…) realizacja posunięć zaproponowanych przez kongres odbije się szczególnie dotkliwie na tych wszystkich, którzy żyją z rolnictwa (…) Postępując tak, jak zaleca nam kongres, wzbu­rzymy jedynie przeciwko sobie i tych Bogu ducha winnych ludzi (...) Skoro i ci ujrzą, iż z lekkim sercem wyrządzamy im ból, aby tylko osiągnąć określone cele, to postarają się na przyszłość obchodzić się jakość bez nas. Będą poszukiwać innych krajów, gdzie można zakupić produkty, które uprzednio otrzy­mywali od nas (…). Nie tylko zmniejszy się rynek zbytu dla naszych produktów, a zatem obniżą się ich ceny, wzrosną jedno­cześnie ceny tych produktów, które zmuszeni jesteśmy zakupować. A tymczasem już obecnie wielu z nas jest zadłużonych (…). Cóż się stanie, gdy nie będziemy mieli komu sprzedawać swych produktów? (…) nasze majątki zostaną sprzedane z licytacji. A cóż nam dadzą za majątek, którego produkty nie znajdują zbytu? Majątki nasze pójdą za bezcen, zrujnujemy się, utra­cimy ziemię, a wraz z nią prawdopodobnie w ogóle wszelkie środki do życia dla siebie oraz rodziny. Oto macie rezultaty okrzyczanej „umowy”. Sądźcie teraz sami, czy kongres myś­lał choć trochę o naszych interesach, zalecając proponowane przez się środki? Oczywiście nie. Możecie z całkowitą słusz­nością twierdzić, że – przeciwnie – kongres ujawnił uderza­jące niezrozumienie, uderzające lekceważenie waszych intere­sów. Możecie powiedzieć nawet, że was nikczemnie zdra­dził. Istotnie, ładne wyniki umowy. Ci spośród was, farme­rów, oparcia każdego kraju, którzy mają długi, zrujnują się do reszty, kto długów nie ma, dostanie się w ręce lichwiarzy, a wszystko to dlatego, iż kupcy nabijający sobie kabzy lub wzbogaceni zuchwali przemytnicy zamyślili podburzyć lud.

Za: Historia powszechna. Czasy nowożytne 1640-1870. Wybór tekstów źródłowych, cz. 1. Pod red. B. Krauzego, Warszawa 1951, str.174-175

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej przypomnij kluczowe postanowienia I Kongresu Kontynentalnego w Filadelfii.

B. Rozstrzygnij, czy autor cytowanego tekstu był zwolennikiem, czy przeciwnikiem postanowień I Kongresu Kontynentalnego.

C. Przedstaw przewidywanego przez autora następstwa realizacji postanowień I Kongresu Kontynentalnego.

D. Porównaj poglądy ks. S. Seabury z poglądami T. Paine’a.