Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Uchwały synodu rzymskiego z 1078 r.

(I) Rycerz lub jakiegokolwiek stanu i zawodu osoba, która by dobra kościelne od króla, albo świeckiego księcia wbrew woli biskupów, opatów bądź innych rządców kościołów przyjęła lub zajęła, albo nawet za przewrotną lub błędną zgodą tych rządców trzymała, ma popaść w klątwę, chyba że te dobra Kościołowi zwróci.

(II) Ponieważ dowiedzieliśmy się, że inwestytury kościelne wbrew postanowieniom Ojców świętych przez świeckie osoby w wielu stronach bywają nadawane, skąd dla Kościoła wynikają liczne zamieszki, z powodu których religia chrześcijańska doznaje uszczerbku, stanowimy, aby żaden duchowny inwestytury biskupiej, opackiej bądź kościelnej z rąk cesarza, króla lub jakiej innej osoby świeckiej, mężczyzny czy kobiety, nie przyjmował. Jeśli niniejszy zakaz przekroczy, niechaj wie, że inwestytura ta za wolą papieża jest nieważna, a on aż do chwili odpowiedniego zadośćuczynienia podlegnie klątwie.

(III) Gdyby który biskup prebendy, archidiakonaty, prepozytury bądź inne urzędy kościelne sprzedawał lub inaczej, niż postanowienia Ojców świętych nakazują, obsadzał, ma utracić swój urząd. Godzi się bowiem, aby jak darmo otrzymał biskupstwo, tak też i członki tegoż biskupstwa rozdawał darmo.

(IV) Nadawstwa urzędów, które dochodzą do skutku za wynagrodzeniem, na prośby bądź za świadczone w tym celu wysługi jakiejś osobie, jako też bez wspólnej zgody duchowieństwa i ludu wedle praw kościelnych i bez zatwierdzenia tych, do których należą konsekracje, uznajemy za nieważne. Albowiem ci, którzy w ten sposób osiągają urzędy, nie wchodzą przez drzwi tj. przez Chrystusa, ale, jak świadczy sama prawda, są złodziejami i rabusiami.

(V) Gdyby który z biskupów przyzwalał na nierząd prezbiterów, diakonów i subdiakonów (…) powodowany prośbą lub nagrodą, lub gdyby spełnionego i wiadomego sobie grzechu nie potępił, ma postradać urząd

(Numeracja akapitów dodana dla ułatwienia formułowania zadań)

Za: Józef Garbacik, Krystyna Pieradzka, Teksty źródłowe do historii powszechnej wieków średnich, uzupełnił i do druku przygotował Krzysztof Baczkowski, Kraków 1978, str. 111-112

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, na czym polegała kara kościelna wymieniona w akapicie pierwszym cytowanego źródła.

B. Wyjaśnij, na czym polegało uchybienie wobec zasad przyjętych w Kościele, przedstawione w akapicie drugim.

C. Napisz nazwy nieprawidłowości przedstawionych w akapitach czwartym i piątym oraz wyjaśnij, na czym one polegały.