Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Konkordat wormacki (1122 r.)

Dokument papieski

Jan Kalikst, biskup, sługa sług Bożych, Tobie umiłowanemu synowi Hen­rykowi, z Bożej łaski cesarzowi rzymskiemu wspaniałemu zezwalam, aby wy­bory biskupów i opatów królestwa niemieckiego, którzy podlegają królestwu, dokonywały się w twojej obecności, bez symonii i jakiegokolwiek gwałtu, w ten sposób, abyś w razie wynikłej między stronami niezgody, za radą lub wyrokiem metropolity i biskupów z tejże prowincji, rozsądniejszej stronie udzielił swej zgody i pomocy. Wybrany zaś niechaj otrzyma od ciebie za pomocą berła lenna (regalia), i to, co ci z tego tytułu wedle prawa winien będzie, niech wypłaci. Kto zaś z innych stron cesarstwa zostanie wyświęcony, w ciągu sześciu miesięcy lenna za pomocą berła od ciebie ma otrzymać, i to, co ci z tego tytułu wedle prawa winien będzie, niechaj wypełni; z wyjątkiem tego wszystkiego, co oczywiście należy do Kościoła rzymskiego. W sprawach zaś, w których wniesiesz do mnie skargę i zażądasz pomocy, wedle obowiązku mego urzędu pomocy tej ci udzielę. Daję prawdziwy pokój tobie oraz wszystkim, którzy po stronie Twojej są lub byli w czasie tego sporu.

Za: Józef Garbacik, Krystyna Pieradzka, Teksty źródłowe do historii powszechnej wieków średnich, uzupełnił i do druku przygotował Krzysztof Baczkowski, Kraków 1978, str. 111-112

 

A. Wyjaśnij, na czym mógł polegać udział cesarza w wyborze biskupów i opatów.

B. Rozstrzygnij, czy konkordat wormacki pozbawiał cesarza inwestytury. Swoją odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść źródła.

C. Wyjaśnij pojęcie: lenno.