Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Umowa dzierżawna z 1346 r.

My, Piotr z Gondorf, szlachcic i Metze, jego prawowita żona ogłaszamy wszystkim, że czcigodny w Bogu Ojcu pan Baldwin, arcybiskup Trewiru przyjął nas oboje do końca naszego, życia na swój dwór w Ochtendunk, do którego należą ola, winnice i łąki, w zamian za co 65 malterów suchego i dobrego żyta [wedle miary przyjętej w Münstermainfeld] będziemy do­starczać jemu i jego następcom zawożąc je na swój koszt do wymienionego miasta Münstermainfeld do jego spichlerza.

1. Także obowiązani jesteśmy co roku nawozić pola, winnice i łąki (…)

2. Obowiązani też jesteśmy użyźniać od nowa dwie morgi winnicy na­leżącej do wymienionego dworu, nawozić je i oporządzać ile będzie trzeba.

3. Co roku mamy nawozić marglem [skała osadowa] dwie morgi ziemi; a ile uzbiera się we dworze gnoju, wywozić go mamy na pola należące do rzeczonego dworu, a nie gdzie indziej.

4. Jeżeli zaś rzeczony dwór spali się lub zostanie opuszczony z winy naszych panów lub ich następców, to mają go oni odbudować, jeśli zaś z naszej winy, to my go mamy odbudować bez szkody dla naszych panów.

5. Także jeżeli grad lub wojsko, co zdarza się każdego roku, sprawi szkody, to powinniśmy donieść o tym urzędnikowi w Ochtendunk.

Ażeby nasz pan i jego następcy nie wątpili w prawdę tego co wyżej po­stanowione, podpisaliśmy to pismo naszymi imionami (…)

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 7: Sytuacja wsi feudalnej do XV wieku, opracował Wacław Korta, Warszawa 1959, str. 17

 

A. Wyjaśnij, na czym polegała dzierżawa ziemi.

B. Wymień należności, przysługujące właścicielowi ziemi  od dzierżawcy w zamian za wydzierżawienie ziemi.

C. Wymień zobowiazania dzierżawcy dotyczące bezpieczeństwa i trwałości dzierżawionego majątku.