Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Chrzest Mieszka I w świetle Kroniki Galla Anonima

Ks. I, rozdz. 5: Wtedy Mieszko, objąwszy księstwo, zaczął rozwijać zdolności umysłu i siły ciała i coraz częściej wojną nachodzić ludy są­siednie dookoła. Dotychczas jednak w tak wielkim pogrążony był błędzie pogaństwa, że wedle zwyczaju siedmiu żon zażywał. W końcu zażądał w małżeństwo jednej bardzo dobrej chrześcijanki z Czech, imieniem Dą­brówka. Lecz ona sprzeciwiła się poślubieniu go, jak długo nie zarzuci owego zdrożnego obyczaju i nie przyrzeknie zostać chrześcijaninem. Gdy zaś on na to przystał, że porzuci ów zwyczaj pogański i przyjmie sa­kramenty wiary chrześcijańskiej, pani owa przybyła do Polski z wielkim przepychem świeckiej i kościelnej okazałości, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż ów powoli a pilnie zaznajamiając się z oby­czajem chrześcijańskim i obrzędami kościelnymi, wyrzekł się błędów po­gaństwa i zjednoczył się z matką Kościołem.

Ks. I, rozdz. 6: Pierwszy więc książę Polaków Mieszko osiągnął łaskę chrztu za sprawą wiernej żony; sławie jego i chwale dosyć tego starczy, że za jego czasów i przez niego światło niebiańskie nawiedziło królestwo Polski.

Za: Wybór źródeł do historii Polski średniowiecznej (do połowy XV wieku), tom 1. Społeczeństwo i państwo polskie do połowy XIII wieku, opracowali Gerard Labuda i Benon Miśkiewicz, Poznań 1966, str.  61

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, kim była Dąbrówka.

B. Jakie warunki musiał spełnić Mieszko I, żeby przyjąć chrzest i zawrzeć związek małżeński z Dąbrówką?